AKK (Adil Kullanım Kotası) Kotası İyileştirme Düzenlemesi

1 324

AKK Kotası Düzenlemesi


Bildiğiniz üzere ülkemizin internet sağlayıcıları bizlere AKK (adil kullanım kotası) sınırını koyuyor. Bu ne demek oluyor şöyle açıklayım örneğin limitsiz 16 mbps  ve 50 gb’lık bir internet paketi satın aldınız. Zaman içerinde 50 gb limiti doldurduğunuzda internet sağlayıcınız tarafından size sunulan 16 mbps’lik hız kat kat düşürülerek 3 mbs ye kadar indiriliyor. Bu gerçekten çok sinir bozucu bir durum.

Kullanıcıların şikayeti üzerine Btk (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yeni düzenlemeler yayınlayarak kullanıcılara bildirdi. Btk Tarafından son olarak yayınlanan bildiri azda olsa bizi sevindirdi. Bildiride Akk sistemini yeniden düzenleniyor ve internet hızlarının kotayı aştıktan sonra düşüş oranlarında iyileştirilmeye gidileceği bildiriliyor.

Düzenlemeden Sonra Faaliyete Geçmesi Beklenen Hız Tablosu


Konu Hakkında yeni gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz
Düzenlenmede kullanıcıları mutlu edecek diğer bir faktör ise. Gece Saat 2’den, Sabah Saat 8’e kadar internet kullanım oranınız kotaya yansıtılmayacak. Düzenlemenin önümüzdeki ay yani mayıs ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. Btk 2018 yılında Akk’yi tamamen kaldırılacağını da bildiriyor. Umarım bu düzenlemeler faaliyete geçer ve biz kullanıcılarda akk ilettinden kurtulmuş oluruz ve internet kullanım hakkımızı özgürce kullanırız.


AKK Kotası Düzenlemesi

1 yorum
  1. ConTroll-TT diyor

    Konu Hakkında yeni gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.