İnternet’in Tarihi

0 329

İnternet’in Tarihi  


İnternetin oluşumu 1969 yıllarına dayanıyor.

1969’da Arpa.net adı verilen ağ protokolü bağlantısıyla internetin temelleri atıldı.Proje sayesinde bilgisayarlar ağ üzerinden bağlantı kurabiliyor ve etkileşim sağlayabiliyordu. Kısa süre içerisinde bir çok merkez arpa.net sistemine dahil olmuştur.

1972 yılında ilk e-mail(elektronik posta) arpa.net sisteminde kullanıldı

ARPA.NET’in Başlıca Görevleri Şunlardı;

  •  Uzak Makineler İle Bağlantı (Remote Login)
  •  Dosya Aktarımı (File Transfer)
  •  Elektronik Posta (E-Mail)

Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükumeti askeri araştırma(arge) projelerini Arpa.net bünyesinde gerçekleştiriyordu. Bir savaş halinde iletişimin kesintisiz devam edebilmesi amaçlanmıştı
Ardından Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükumeti 1980 yılında Arpa.net sisteminden çıkarak kendileri için yeni bir ağ kurdular ve bu ağa ise Mılıtary.Net(Askeri Ağ) ismini verdiler ve çalışmalarını bu ağ üzerinde sürdürdüler

Ve zamanla internet hızla gelişmeye ve büyüme başladı artık yavaş yavaş internet ağı dünya üzerindeki yerini sağlamlaştırıyordu.

Türkiye internet ile 1993 yılında tanışmıştır. 64Kb/Bit Hızına sahip olan internet altyapısına sahip bağlantıyı ilk kez ODTÜ(Orta Doğu Teknik Üniversite) kullandı. İnternetin yaygınlaşması amaçlanıyordu.

1996 yılında ise Türk Telekom’un destekleriyle TURNET sistemini kullanmaya başladı 2000’li yılların başında TURNET sistemi TTNET üzerinden hizmet vermeye başlamıştır. Üniversiteler,Akademik kuruluşlar ise ULAKNET ile internet bağlantısını devam ettirmişlerdir.

İlerleyen yıllarda internet servis sağlayıcı firmaları çoğalmış ve altyapı çalışmaları hızla devam etmiştir. Bağlantı hızlarında artışlar yaşanmıştır ve artık internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Dünya çapında hızlı bir şekilde milyonlarca kitleye ulaşılmıştır

Günümüzde en hızlı internete sahip olan ülkeler aşağıdaki görselde mevcut, maalesef Türkiye istatistikte kötü durumda. Umuyorum ilerleyen yıllarda ilk 10’nun içine gireriz. Günümüz teknoloji çağında bu internet hızlarının ve altyapılarının hızlı bir şekilde gelişmesi ülkenin kalkınmasına doğrudan etki ediyor.


İnternet’in Tarihi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.