Sezai Karakoç – Monna Rosa

0 305

En son ne zaman bir şiir okudunuz? Okullarda, edebiyat öğretmenlerinin zoruyla ders kitaplarından mırın kırın ederek okuduğunuz şiirlerden bahsetmiyorum. En son ne zaman, gerçekten hissederek şiir okudunuz?

Ben geçen hafta Sezai Karakoç’un Monna Rosa’sı ile tanıştım. Diriliş Yayınları’ndan 27.baskı olarak çıkan 47 sayfalık bu kitap, her şeyden önce kapağıyla sizi büyülemeye başlıyor. Kırmızının en cazip tonu adeta Monna Rosa ile bütünleşiyor.

Kitapta Sezai Karakoç’un ‘’Rüzgar, Yağmur Duası, Monna Rosa, I-Aşk ve Çileler, II-Ölüm ve Çerçeveler, III-Pişmanlık ve Çileler, Ve Monna Rosa, İşaret, Kader Yolu, Kayboluş’’ adlı şiirleri yer alıyor.

Nedir bu Monna Rosa muhabbeti diyenleriniz için;

Sezai Karakoç Ankara Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesine giderken gönlünü bir *muhacir(göçmen) kızına kaptırır. Bir süre kendisini yakışıklı bulmadığı için bu muhacir kızına açılamaz. Aradan biraz zaman geçer ve Karakoç cesaretini toplar. Gönlünü kaptırdığı kıza açılmaya karar verir. Fakat reddedilir.

4 sene geçer. Mezuniyet gecesinde Sezai Karakoç gözlerini muhacir kızının gözlerinden ayırmadan ‘’Monna Rosa’ şiirini okur. Şiir biter bitmez bir alkış tufanı kopar. Muhacir kızı kalabalığı yararak kürsüye doğru yaklaşır. ‘’Seni kabul ediyorum’’ der. Fakat Karakoç’un gururu, aşkının önüne geçmiştir. ‘’Artık senin aşkın benimkine yetişemez.’’ der ve muhacir kızını reddeder.

Kimileri o günden sonra Monna Rosa’nın intihar ettiğini, kimisi evlendiğini ve eşinin tayini sebebiyle Elazığ’da bulundukları sırada Karakoç ile karşılaştıklarını, Karakoç’un ona yeniden ‘’Monna Rosa’’ şiirini okuduğunu söyler..

Bu söylenenlerden hangisi ne kadar doğrudur, muhacir kızı Karakoç’u reddetmeseydi bu şiir bizde yine aynı etkiyi yaratır mıydı, hiçbiri bilinmez..

Ama kimsenin inkar etmeye gücünün yetmeyeceği bir gerçek var ki; şiirin baş harfleri yan yana getirildiğinde M-U-A-Z-Z-E-Z A-K-K-A-Y-A-M ismi ortaya çıkar.

Yeniden kitaba ve içeriğine dönecek olursak, kitaptaki tüm şiirlerin yüreğe dokunduğunu ama benim en’imin Monna Rosa olduğunu belirtmek istiyorum. Bir solukta okuyup bitirebileceğiniz ama tadının damağınızda daha fazla kalması için sindire sindire okumanız gerektiğini tavsiye ettiğim güzel bir şiir kitabı.

Kitabı okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar diliyorum ve şiirin en beğendiğim dizesiyle yazıyı noktalıyorum:

‘’Zambaklar en ıssız yerlerde açar.

Ve vardır her vahşi çiçekte gurur.’’


Şiiri Dinle

 

Şiir : Sezai KARAKOÇ
Seslendiren : Mehmet YILDIRIM

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.