Şeker Portakalı

0 410

Şeker Portakalı


Uzun bir aradan sonra merhaba,,,

Okul, sınavlar, tatil  derken buradan biraz uzak kaldım, ama kitap okumaya ve yeni şehirler görmeye devam ettim,birçok farklı

insanla karşılaştım, farklı yüzler gördüm, kültürler tanıdım,mutlu oldum.

Bu süre zarfında okuduğum kitaplardan birini sizlerle paylaşmak, ve düşüncelerimi yazmak istiyorum, beni çok etkileyen, bazı yerlerinde kahkaha ile güldüğüm bazı yerlerinde ara verip ağladığım bir kitap.

“Şeker Portakalı” JOSE MAURO DE VASCONCELOS

Vasconcelos’un okuduğum ilk kitabı Şeker Portakalı ismini çok duydum fakat okumak nasip olmamıştı,kitabı okuduktan sonra keşke daha önce okusaydım dedim ve pişman oldum. Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam, Zeze adındaki küçük bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor.

Ahhh zeze sen ne tatlı ve yaramaz bir çocuksun 🙂 Zeze, bütün yaramazlıklarına rağmen, hassas, zeki ve duygusal bir çocuk. Herkesi kucaklayan bir sevgi barındırır içinde. Etrafına, büyük bir duyarlılıkla yaklaşır. Ne var ki karşı koyamadığı yaramazlık isteği, başına sürekli belalar açar.

Fakir bir aileye sahiptir ve bu yaramazlıkları, büyüklerin fakirlikle birlikte  öfkesinin bahanesi haline gelir. Ailesi yoksulluğun hıncını alır bu küçük çocuktan. Sürekli dayak yemekten kurtulamaz. Ancak, hepsiyle, o küçük ama sevgi dolu yüreğiyle başa çıkar.

Şeker portakalı ağacından ayrılacak olması onu çok üzer, Ancak, bir gün o kocaman yüreğinin dahi kaldıramayacağı bir olay gelir başına. İşte kitap bu  sayfalardan sonra içinizdeki hüzüne, merhamet denilen o hassas noktaya dokunur. Duygulanmaktan ve ağlamaktan geri tutamazsınız kendinizi, gözünüzden akan bir damla yaşı engelleyemezsiniz bu sayfalarda. Kısacası, Şeker Portakalı, bir çocuğun,çocukluğunu, yaşamak istediklerini fakat yaşayamadıklarını ve  çocukluğunu yitirişinin öyküsüdür. Bence her insanın okuması gereken bir kitap, Her yaşta, her dönemde okunup; her defasında farklı hislere kapılacağınız bir kitap.

Demem o ki okuyun Şeker Portakalı eminim çok seveceksiniz….

Bol okumalı günler efendim 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.