Hayvan Çiftliği

0 398

Hayvan Çiftliği


Merhaba Sevgili Okurlar 🙂

Formasyon sınavlarından önce yine bir kitap hakkında görüşlerimi ve düşüncelerimi paylaşacağım.

George Orwel “HAYVAN ÇİFTLİĞİ” kitabını okudum ve çok zevk alarak okuduklarım arasına girmeyi başardı.

Bu ismi daha önce de duydunuz veya okudunuz 🙂 ilk kitap incelememi Orwel’in 1984 adlı kitabı ile yapmıştım, yazarın anlatım dilini, beni kitabın içine alışını çok beğendim ve diğer kitaplarını bir an önce okumak istedim. George Orwel her iki kitabı da siyasetle ilgili ama anlatım tarzı alışıldığın dışında bu yüzdende keyifli bence.

Hayvan Çiftliği kitabı Nazi Almanyasını, Sovyetler Birliği gibi Dikta rejimleri mizahi ve eğlenceli bir üslupla eleştiriyor. Sovyetler birliğini ve stalin yönetimi komik bir anlatımla yerden yere vuruyor.

Hayvan Çiftliğinde yaşananların çoğunluğu domuzlardan oluşmaktadır, sonra sırası ile kuzgun, köpek ve koyunlardan oluşan bu çiftlikte hayvanlar birlikte yaşamaktadırlar.  Çiftlikte yaşayan hayvanlar kendilerine zulmeden ve az yem veren çiftlik sahibini domuzların planı ile ele geçiriyorlar. Herkes eşit ve daha iyi koşullarda yaşayacakları için tüm çiftlik halkı bu durumdan memnundur fakat daha sonra ki zamanlarda işler hiç de istedikleri gibi gitmez.

Zamanla domuzlar istedikleri yasaları koyar ve üstünlüğü ele geçirirler. Eşit bir yaşam için isyan çıkaran hayvanlar için bir şey değişmez. Domuzlar üstün, diğer hayvanlar ise işçi muamelesi görür.

Kitap sosyalizme ve çarlık devrimine karşı yazılmış bir eleştiri olsada, sanki bu günü ve bu günün yönetimlerinide tahmin edip yazImış gibi.

Kitabın oldukça akıcı ve eğlenceli. Zaman bulup okursanız 1,2 günde okuyup bitirebilirsiniz. Diyeceğim o ki çok güzel ve düşündürücü bir kitap okuyun efendim 🙂

Bol okumalı, keyifli, huzurlu saatler 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.