Göz Pınarlarınızı Kurutacak 3 Bollywood Filmi!

Şimdiden İyi Seyirler!

0 295

Göz Pınarlarınızı Kurutacak 3 Bollywood Filmi!


Black(2005)

Black: Helen Keller’in hayat hikayesinden esinlenerek ortaya çıkan muhteşem bir film. Fragmanı incelediğinizde yakın zamanda filmin ”Benim Dünyam” adıyla yayınlanan bir uyarlamasının ülkemizde vizyona girmiş olduğunu anımsayacaksınız. Açıkçası Benim Dünyam’ın Black’in uyarlaması olduğunu fark ettiğimde onu izlemek içimden gelmedi. Ama Black’i izlemeyip, Benim Dünyam adlı uyarlamayı izleyen arkadaşlarımdan olumlu tepkiler aldım. Siz dilerseniz uyarlamasını da izleyebilirsiniz.Filmin konusuna değinecek olursak; Michelle McNally, doğuştan kör ve sağır bir çocuktur. Debraj Sahai adında bir özel öğretmen sayesinde hayata tutunmaya çalışır. Film Michelle McNally’nin hayata nasıl tutunduğunu ve nasıl yaşam mücadelesi verdiğini anlatıyor.

Ama onun alfabesi, tıpkı benimki gibi, ”a, b, c, d, e” diye başlamıyor. ”S, i, y, a, h” diye başlıyor. Siyah!

My Name Is Khan – Benim Adım Khan(2010)

Rizvan Khan annesinin çabalarıyla büyütülmüş bir Asperger Sendromu hastasıdır. Annesi ölünce Amerika’daki kardeşinin yanına gider. Kardeşi sayesinde kozmetik ürünleri satmaya başlayan Khan, Mandira adında bir kadınla tanışır ve aşık olur. Hindu olan Mandira aynı zamanda dul ve bir çocuk sahibidir ama her şeye rağmen bu çift evlenir. Ülkede 11 Eylül olayları patlak verir ve bu saldırılardan sonra müslümanlara karşı olumsuz bir tavır takınılır. Bu olaylardan sonra ikilinin hayatı kabusa döner Mandira Rizvan’ı terk eder. Rizvan’ın eve tekrar dönebilmesinin tek şartı ise ABD başkanına gidip kendisinin terörist olmadığını söylemesidir.

Dünyada sadece iki tür insan vardır. İyi şeyler yapan iyi insanlar ve kötülük yapan kötü insanlar. İnsanlar arasındaki tek fark budur.

 

Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir(2007)

Filmde Ishaan isimli küçük bir Hintli çocuğun Disleksi hastalığına ve bu hastalık yüzünden yaşadıklarına değinilir. Ishaan hastalığı yüzünden ailesi, çevresi ve diğer öğretmenleri tarafından tembel ve hayalci bir çocuk olarak tanımlanır. Derslerindeki başarısızlıklarından dolayı ailesi Ishaan’ı sonunda yatılı okula vermeye karar verir. Ishaan gittiği bu okulda hayatının tamamıyla değişeceğini bilememektedir, resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışır. Ve resim öğretmeni Ishaan’ı keşfeder. Eğitimin, bir çocuğu topluma kazandırabilmenin yarattığı olağanüstü duyguları bu kadar iyi anlatan başka bir film daha var mı bilmiyorum. Muhakkak izlenmeli.


Göz Pınarlarınızı Kurutacak 3 Bollywood Filmi!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.