Jane Austen’ın Ölümsüz Eseri Aşk ve Gurur’dan 11 Alıntı!

Director: Joe Wright Writers: Jane Austen (novel), Deborah Moggach (screenplay) Stars: Keira Knightley, Matthew Macfadyen

0 557

Jane Austen’ın Ölümsüz Eseri Aşk ve Gurur’dan 11 Alıntı!


“Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, aşk.”

“Gururun çok yaygın bir kusur olduğuna inanıyorum. Hatta bugüne değin okuduğum şeyler bana gururun sandığımdan da yaygın olduğunu öğretti. Öyle ki insan zaten doğası gereği gurura meyilli. Gerçek ya da hayali birtakım erdemler yüzünden azıcık da olsa kendini beğenmeyen o kadar az sayıda insan var ki.”

 

“Bence dans, gelişmiş toplumların en önemli zarafetlerinden biridir.”

 

“Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize.”

“Benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.”

“Söz gelişi, iyi huylu bir insan olduğuma kalıbımı basamam. Biraz aşırı dik kafalıyım. Oysa biraz daha yumuşak olabilmek gerek. Çevremdekilerin aptallıklarını ve kötülüklerini gerektiği kadar çabuk unutamıyorum. Ne de bana karşı işledikleri kusurları. Yaradılışım belki de biraz kinci denebilir. Birinden sıtkım sıyrıldı mı, temelli sıyrılıyor artık.”

 

“Bence herkeste biraz kötülük eğilimi vardır. En iyi eğitimle bile üstesinden gelinemeyecek bir kusur. Sizin kusurunuz herkesten nefret etmek Bay Darcy.
Sizinki de, diye karşılık verdi Darcy gülümseyerek, insanları bilerek yanlış anlamak.”

 

“Ağlıyorsun Darcy. Bilirim, elin avucun yaralanınca kan akar, kalbin yaralandığında ise gözyaşı.”

“Bazı insanlar gibi, dedi Darcy, daha önce hiç görmediğim kişilerle kolayca sohbet edebilme yeteneğine sahip olmadığım kesin. Gördüğüm kadarıyla pek çok insanın aksine, yabancıların ses tonlarından anlamlar çıkaramıyor ve kaygıları ilgimi çekiyormuş numarası yapamıyorum.”

“-Şiirin, aşkı yok edecek gücü olduğunu kim keşfetti acaba?
-Şiir aşkın gıdasıdır sanırdım.
-Güzel ve sağlam bir aşksa. Ama sadece basit bir özentiyse, tek bir sone aşkı öldürebilir.
-Peki, bağlılığı güçlendirmek için siz ne öneriyorsunuz?
 -Dans etmeyi. Eşiniz sıradan biri bile olsa..”

 

“Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin. ”

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.