E-Spor (Elektronik Spor) Nedir ?

0 224

E-Spor (Elektronik Spor) Nedir ?


Son dönemin merak edilen konularından bir tanesi olan E-Spor,her geçen gün daha da gelişmekte ve bir meslek dalı olarak görülmektedir.Özellikle futboldan tanıdığımız Galatasaray,Beşiktaş,Fenerbahçe gibi büyük kulüplerinde kendi E-Spor takımlarını kurması işin ciddi boyutlarda olduğunun bir göstergesidir. Peki E-Spor nedir ?

Elektronik spor (E-Spor) fiziksel ve zihinsel becerilerin öngörüldüğü, çaba ve beceri gerektiren, online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır.Bir spor dalı olarak nitelendirilmesinin sebebi ise ,E-Spor federasyonlarının kurulması ve oyunculara lisans verilerek sporcu ünvanı kazanmasıdır.

Her yıl neredeyse binlerce özel veya resmi  resmi E-Spor turnuvası düzenlenmektedir.Özellikle profesyonel turnuvaların ödülleri dudak uçuklatıyor.Rakamların bu kadar yüksek olması E-Spora olan ilgiyi artırmakla  kalmayıp, bu sektörün gelişimin hızlandırtmaktadır.Dünyada hemen hemen birçok ülke E-Spor federasyonu kurmuş durumda.Ülkemizde de E-Spor federasyonu (GOSBF) kuruldu.E-Spor katılımcıları genelde takımlar oluşturmaktadır.Antrenörler eşliğinde takımlar bazen bir sporcu bulundururken bazen de beş sporcu bulundurmaktadır ve aynı zamanda yedek oyuncu kadrosu da mevcuttur.
Profesyonel E-Spor turnuvaları için çok büyük tesisler ve üst düzey ekipmanlar  hazırlanmaktadır.Büyük oyun firmaları oyunlarını tanıtmak için etkinlikler düzenlemektedir ve bu etkinliklere bağlı olarak büyük ödüllü E-Spor turnuvaları düzenlemektedir. Biletler satışa sunulduktan dakikalar sonra tükenmiş oluyor ama üzülmeyin turnuvaları yakından görmek ve canlı izlemek isteyenler ,internetten veya oyun firmalarının kendilerine ait olan TV kanallarından canlı bir şekilde ve Türk sunucularının anlatımıyla izleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.