Sınavlara Nasıl Çalışılır?

0 89

Sınavlara Nasıl Çalışılır?


Sınavlara Nasıl Çalışılır?biz sınava veya sınavlara neden giriyoruz? YGS, LYS, KPSS, KPDS, ALES, DGS vs. belli başlı hazırlanıp girdiğimiz sınavlar bunlar. Tabii ki daha birçok sınav mevcut ama bizim toplumca adını duyduğumuz önemli sınavlar bunlardır.

Her şeyden önce sınav kişinin iyi bir gelecek oluşturma kaygısıyla girdiği bir durumdur. Bazen iyi bir geleceği elde etmek de kişi için yeterli olmayabilir. Kariyer yapma amacıyla ülkemiz insanının girdiği birtakım sınavlar da mevcuttur. Örneğin ALES ve dil sınavları bu amaçla yapılmaktadır. Herhangi bir sınava girecek kişinin ilk önce kendine uzak ve yakın hedefler belirlemesi gerekir.

Kısa yoldan hayata atılmak isteyen adayların ilk tercihi KPSS olmaktadır. Bu çoğu yönden doğru bir tercih olmakla birlikte içinde üniversite ortamı görmek, akademik düzeyde kariyer yapmak, mevcut pozisyonundan daha üst yerlere gelmek, kendisi ve ailesi için daha prestijli daha iyi bir gelecek sunmak gibi niyeti olan kişilerin KPSS tercihini bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda vardır.

Söz konusu hayallerin gerçekleşmesi üniversiteye giriş sınavlarıyla mümkündür. O yüzden bu kişilerin öncelikle YGS ve LYS’yi düşünüp ona göre hazırlanmaları daha mantıklı olacaktır. Uzak ve yakın hedeflerle ilgili planımızı yaptıktan sonra gel gelelim sınava ne şekilde çalışacağımıza. Öncelikler günde 8-10 saat çalışmak sınavı kazanmayı garantilediğimiz anlamına gelmez.

Her şeyden önce basit bir plan yapmamız gerekir. 2 ya da 3 saatlik planlı ve sürekli bir çalışma bizi sınavlarda başarıya götürecek anahtarlar dır. Günlük 1-1.5 saat çalışacağımız bir dersin ardından çalıştığımız konuyla ilgili bolca soru çözmek ve bu soru çözme işini her gün katlayarak yapmak ve sonunda sınava yakın günlük ortalama 500 soru çözmek bizi elbette başarıya götürecektir.

 

Sınavlara Nasıl Çalışılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.